Poniższa strona dotyczy edycji festiwalu Piankrąg, która odbyła się w 2020 roku. Kliknij tu by przejść do edycji z roku 2021.

Idea
Pianokrąg - to nowy cykl koncertów na mapie Warszawy, którego pomysłodawcą jest Bartek Wąsik, jeden z czołowych i wszechstronnych polskich pianistów. Aranżer, kompozytor, laureat międzynarodowych konkursów i nagród pozamuzycznych m. in. Paszportu Polityki, nagrody fonograficznej Fryderyk, Gwarancji Kultury, czy Wdechów, mający na swoim koncie wiele artystycznych dokonań od lat przykuwających uwagę publiczności i krytyków.
Nazwa cyklu zostawia wiele pola do interpretacji. Z jednej strony nawiązuje do istniejącego tylko w języku polskim słowa widnokrąg - miejsca pozornego zetknięcia się nieba z powierzchnią ziemi. Z drugiej tworzy wyobrażenie uczestnictwa w kręgu, we wspólnocie, w tym przypadku zebranej wokół jednego instrumentu - fortepianu.
Inspirując się przemówieniem noblowskim Olgi Tokarczuk, Bartek Wąsik w swoich nowych działaniach artystycznych chce odwołać się do czułej narracji i wykreować rodzaj wspólnoty, której często brakuje w wielkich salach koncertowych. Poprzez sposób opowiadania - a w tym przypadku gry na jednym instrumencie - wykonawca ma stać się "czułym narratorem”.
Marzeniem Bartka Wąsika było stworzenie cyklu koncertów, który warszawskiemu odbiorcy zaoferuje spójność pomiędzy prezentowaną muzyką, a miejscem w którym ona wybrzmiewa. Chodzi o wykreowanie bezpiecznej przestrzeni, w której publiczność w niezobowiązujący sposób, skupiona wokół jednego instrumentu będzie mogła wysłuchać zaproponowanych przez Wąsika czterech różnych spojrzeń na muzykę fortepianową.
Ujmujące miniatury Maxa Richtera, autorskie aranżacje piosenek zespołu Radiohead, któremu bliskie są takie hasła jak ekologia i pacyfizm, hipnotyzujące kompozycje Philipa Glassa, czy wreszcie premiera solowego projektu mają wytworzyć specyficzny klimat cyklu. Wybór programu cyklu wynika z zainteresowań muzycznych Bartka Wąsika, który inspiracji szuka nie tylko w muzyce klasycznej, ale również w twórczości takich artystów jak Kate Bush, Nils Frahm, Billie Eillish czy Thom Yorke. Szuka ich również w dźwiękach cywilizacji, ale też w śpiewie ptaków, również tych zamieszkujących Park Rzeźby otaczający pałac Królikarni. Właśnie tu publiczność będzie mogła przyjść i wysłuchać na żywo i w skupieniu dźwięków płynących z Sali Rotundowej pałacu - przestrzeni idealnie okrągłej, do której nawiązuje litera "o" - środek słowa „pianokrąg”.
Specyfika otoczenia pałacu w Królikarni daje możliwość nagłośnienia samego miejsca koncertu, co umożliwi publiczności wysłuchanie koncertów spacerując po parku, siedząc lub leżąc na trawie, przy zachowaniu wszelkich zasad bezpiecznego dystansu społecznego. Wszystkie wydarzenia będą również transmitowane online, szczególnie z myślą o osobach, które zdecydują się zostać w domach. Dla tych którzy zdecydują się wysłuchać koncertów w innym czasie dostępne będą rejestracje audio-video.
Bartek Wąsik - wykonawca, interpretator, aranżer i twórca. I jego cztery koncerty, towarzyszące wystawie medytacyjnego malarstwa Urszuli Broll. Ich wspólnym mianownikiem będzie kontemplacja, rozciągnięta na przestrzeni letnich miesięcy. Ubiegłoroczny solowy koncert Bartka Wąsika podczas festiwalu „Słuchy” zgromadził w przestrzeni Królikarni rekordową liczbę odbiorców. Jednocześnie pokazał, jak ważne są wydarzenia, podczas których można doświadczać poczucia wspólnoty i braku dystansu w relacji artysta - słuchacz. I właśnie takie wydarzenia będą zawierały się w tegorocznym cyklu Pianokrąg, bądźcie tam z nami!
28.06.2020 / 18:00
MAX RICHTER - WRITTEN ON THE SKY
Twórczość Maxa Richtera zdobywa coraz większe uznanie wśród słuchaczy na całym świecie, o czym może świadczyć fakt, iż do końca 2019 roku odnotowano ponad miliard (!!!) odsłuchań jego muzyki, i ponad milion sprzedanych albumów. Począwszy od albumu „Memoryhouse” Max Richter udowadnia, że skupienie i posmak nostalgii, które charakteryzują jego muzykę mają wielką siłę oddziaływania. Bohaterem jego kompozycji jest zwykle fortepian, czasami w towarzystwie subtelnie brzmiącego kwartetu smyczkowego lub dyskretnej elektroniki. Czasami Richter sięga po brzmienia ambientowe, ludzkie głosy - np. Johna Cage’a, czy fragmenty tekstów Murakamiego, Cwietajewej, czy Miłosza czytane przez… Tildę Swinton. Charakter muzyki Richtera idealnie został oddany również w jego monumentalnym projekcie „Sleep”, ośmiogodzinnym koncercie, podczas którego publiczność, leżąc, a właściwie śpiąc na łóżkach polowych, poprzez dyskretne kompozycje wykonywane na żywo jest przeprowadzana przez wszystkie fazy snu. Na koncercie w Królikarni Bartek Wąsik wykona kilkanaście miniatur fortepianowych Maxa Richtera, będących esencją jego twórczości. Zabrzmią m. in. utwory z albumów „Memoryhouse”, "The Blue Notebooks” czy „Infra”. W wersji koncertowej będą prezentowane w Warszawie po raz pierwszy.
19.07.2020 / 18:00
RADIOHEAD - EVERYTHING IN ITS RIGHT PLACE
Brytyjski zespół Radiohead od 35 lat gromadzi kolejne pokolenia swoich „wyznawców”. Co jest takiego w ich muzyce, co powoduje, że są nazywani królami alternatywnego rocka, a każdy z ich albumów zaskakuje, i wywołuje gorące dyskusje, również wśród najbardziej zagorzałych fanów? Mocne gitarowe riffy mieszają się z frapującą elektroniką, bogata harmonia z charakterystycznym głosem Thoma Yorka. Zaletą jest też szczerość i bezkompromisowość ich tekstów, z którymi każdy może się identyfikować. Na koncercie w Sali Rotundowej zabrzmią piosenki zespołu, które powstały w różnych okresach twórczości „radiogłowych”, tym razem w wersji na fortepian solo. Ich wybór nie będzie przypadkowy - Bartek Wąsik wybrał te, które są najbliższe jego wrażliwości i które swoim charakterem będą wpisywały się w kontemplacyjny charakter całorocznego cyklu koncertów w Królikarni. Pianista tym razem pokaże się nie tylko w roli wykonawcy, ale też jako autor aranżacji. Efekt może być zaskakujący, bowiem to nie pierwszy raz, kiedy ten artysta pokaże światu swoje interpretacje znanych piosenek w nieoczywisty sposób.
16.08.2020 / 18:00
PHILIP GLASS - GLASSWORKS
Styl twórczości Philipa Glassa poddawany był wielu dyskusjom, od dekad ma swoich zwolenników i przeciwników. Jedno z czym nie da się dyskutować to rozpoznawalność i oryginalny język muzyczny, który sprawia, że już po kilku taktach jesteśmy w stanie stwierdzić, że to utwór tego amerykańskiego kompozytora, współtwórcy stylu minimal music. Mimo pojawiających się co jakiś czas krytycznych głosów, nie da się zaprzeczyć, że ta muzyka jest ujmująca i hipnotyzująca. Tym razem Wąsik chce wykonać kompozycje tego amerykańskiego kompozytora, które nie były dotąd w Polsce wykonywane, a które już stały się kanonem muzyki fortepianowej XX wieku: „Mad Rush”, „Wichita Vortex Sutra” czy „Opening” otwierający kilkuczęściową kompozycję „Glassworks”. Koncert będzie zatem swego rodzaju portretem tego amerykańskiego minimalisty.
13.09.2020 / 18:00
BARTEK WĄSIK - PIANOKRĄG
Koncert wypełni kompozycja Bartka Wąsika „Pianokrąg”, której geneza powstania sięga różnych źródeł: zarejestrowanych na dyktafonie przelotnych dźwięków otoczenia, fragmentów melodii lub kilku akordów zapisanych kiedyś, nawet ponad 20 lat temu na pięciolinii, zarejestrowanych improwizacji, usłyszanych zdań lub myśli. Słowa pojawią się, ale w formie dodatkowej ścieżki, jako komentarz, bądź pomost pomiędzy poszczególnymi utworami. Dodatkowe dźwięki będą pochodziły z zapisanych na dyktafonie przez Bartka Wąsika nagrań terenowych, m. in. głosów żurawi, skrzypiących ruchomych schodów warszawskiego metra, czy stukotu kół w pociągu kolei transsyberyjskiej. Forma koncertu, która będzie czasami przypominała słuchowisko skupi się na przekazywaniu wrażeń, interpretowaniu dźwięków natury jako znaków, znaczeń, przepowiedni. Całość będzie spojona powracającym co jakiś czas tematem, powtarzanym w różnych wariantach na fortepianie, niczym motto. Kompozycja „Pianokrąg”, którą Bartek Wąsik przedstawi podczas ostatniego koncertu swojego cyklu będzie miała w Królikarni swoje prawykonanie.
13.09.2020 / 18:00
PIANOKRĄG IV - BARTEK WĄSIK
PIANOKRĄG
Bartek Wąsik - pomysł i wykonanie
Katarzyna Renes - produkcja
Paweł Szumny / Toinen Music - produkcja
Agnieszka Tarasiuk - kuratorka
Justyna Kosińska / Temperówka - projekt graficzny
Xawery Zamoyski / xzamoyski.com - zdjęcia
Krzysztof Podsiadło - reżyser dźwięku
Michał Rokicki / Lama Stage - obsługa techniczna
MANAGEMENT
Paweł Szumny
pawel@toinenmusic.com
+48 508 067 687
PRESSKIT